סואיטה ספרדית

פסודובלה - סואיטה ספרדית.

״כמו שאני לא דאגתי כאשר נולדתי, אני לא דואג כאשר אמות״
פדריקו גרסייה לורקה- משורר, מחזאי

״עדיף למות בכבוד מאשר לחיות בלעדיו.״
פרננדו קורטס, ספרדי, כבש את מקסיקו


״בשביל הספרדים, החיים הם קרב, וריקוד הפסודובלה מראה זאת.
גאים והפכפכים, הם חשבו שרק המנצח - טוררו ראוי לחיים, להצלחה ולאהבה.

 


    פסודוסבלה זה ריקוד ספרדי בעל הקשר רב בין הפלמנקו והפנדנגו. בתרגום הספרדית, פסודובלה משמע צעד כפול, למרות שבהתחלה, הריקוד נשא את השם "צעד ספרדי אחד" (Spanish one step). הוא מבוצע תחת מוזיקת מארש (מוזיקת מצעד) בשני רבעים, בדגש בספירה הראשונה, 90% מהמוזיקה זה  "Espana Cani" צוענית, בה נמצאים שלושה הדגשים מוזיקאליים. הדגשים אלה נמצאים גם בפסודובלה. הדגש ראשון- תחילת הקורידה, שני- קרב שוורים, שלישי- תרועת ניצחון.


Andrew & Liana's Spanish Dance

תפקידים, דמויות, אופי.

    פסודובלה,כמו רוב הריקודים הספרדיים, מראה את אחד המצבים של חיי הספרדים, כלומר את הקורידה- קרב שוורים, בידור מסורתי ספרדי, המתבטא גם בכמה מדינות אחרות, בכללם, דרום אמריקה.

לחץ על תמונה כדי להגדיל​.


 

היא אהבה אותו, היא ידעה שהוא הטוררו הכי כשרוני, הוא שלט במולטה הכי טוב מכולם, והחרב הנוצצת נראתה כהמשך ידו הגמישה. אבל למרות שהוא היה הכי זריז ומהיר, יפה תואר ונועז, הוא לא הפך למטדור מפורסם. בשביל מטדור, הוא לא יכל לעשות את החשוב מכל- הוא לא ידע להרוג. ועל זה היא אהבה אותו.״
​ לאוניד ינגיברוב
.

 המילה Corrida הגיע משם הפועל  "Correr" אשר משמעותו העיקרית היא לרוץ. לפועל הזה יש גם משמעויות אחרות, כמו "Correr Una Suerte"- לחוות את הגורל. לכן משמעות הצירוף "Corrida De toros" אפשר לתרגם כמו ריצת שוורים.


The ​Art of Killing

 

   בריקוד זה סוג של פעולה תיאטראלית, בה הבן זוג מגלם טוררו גאוותן ומלא ביטחון עצמי. לבת הזוג יש מספר תפקידים: הראשי מביניהם- זו קרמן הקטלנית, אשר שברה לבבות של מאות גברים.


Carmen - Spanish Movie Trailer

  התפקיד השני של בת הזוג הוא גלימת הטוראדור, איתו הוא מקניט את השור. בתנועות הבסיסיות של הפסודובלה, מתוארת צורה בשם ”Chasse Cape” בה, דמות הגלימה מתבטאת .לפעמים בת הזוג מגלמת טוררו אחר, או את שולייתוחלק ממקורות המידע מציירים לבת הזוג, בצחוק או ברצינות, תפקיד של שור מנוצח, אבל הסיכויי קלוש שתמצאו בת זוג אחת שתרצה לגלם דמות כזו...

הסטוריית הריקוד.

 קרבי שוורים הופיעו לראשונה באי כרתים. ובימי הביניים הם נהפכו לפופולריים גם בספרד. בתחילת המאה ה-18 הקורידה הספרדית רכשה צורה שקרובה לימינו. יציאת הטוראדור לזירה הייתה מלווה המוזיקה, והראה האהוב של הספרדים התבטא האומנות הריקוד. חלק מהמקורות אומרים שהראשונים אשר ביטאו את הפעולה בריקוד היו הצרפתים. דרום צרפת נמצא לא רחוק מספרד, וכבר בשנת 1910, בתחרויות, היה מבוצע על ידי הרקדנים הצרפתיים ריקוד הצעד האחד. כך קראו לאב הטיפוס של פסודובלה. בשנות העשרים של המאה ה-20 , הקורידה הספרדית גולמה בריקוד הבמה. בשנת 1945 נכנס פסודובלה למערכת התחרותית של הריקודים הסלוניים לטינו אמריקאים.


Strictly Ballroom - Last Dance Scene

מה זה פסודובלה?

  הריקוד מתבצע בליווי מוזיקה במשקל של שני רבעים. הדמות הראשית בפסודובלה ניתנת לבן הזוג, ולכן לעיתים קרובות הריקוד נקרא ״ ריקוד המומחה״. הטוררו צריך להראות לקהל את הגאווה, האומץ, העליונות ותאווה להתמודד בקרב עם המוות.

 בת הזוג, המגלמת את הבד האדום שנמצא בידי הבן זוג, שומרת מרחק, בגמישות וחינניות, ומתאימה את עצמה לתנועותיו. בריקוד צריך להרגיש את המתיחות השוררת בין בני הזוג, כוח בלתי נראה. התנועות בריקוד קפדניות, ולכן הן נותנות חופש אומנותי מוגבל למבצע הריקוד. הרבה תנועות בפסודוסלה מחייבות מגע פיזי בלתי פוסק בין בני הזוג, אשר מפעיל את כל קבוצות השרירים. הגבר והאישה נמצאים במגע עם כל חלקי הגוף- מבית החזה עד הירכיים.פסודובלה הינו ריקוד קשה לביצוע ומהרקדנים דרושים אימונים יומיומיים. כל עוד התנועות הבסיסיות בפסודובלה אינן מופנמות אצל הרקדן, יעברו הרבה חודשים של עבודה קפדנית.

Modern Competitive Pasodoble
 

 

הייחודיות של פסודובלה

פסודובלה זה קודם כל התנגדות, אי תזוזה חיצונית, ואפילו קור, אשר מרסן את האש הפנימית. פסודובלה נבדל מהריקודים האחרים בתנוחת עמוד השדרה, עם קו ״ספרדי״ בולט בגוף, עם חזה מורם וכתפיים למטה, עם ראש מקובע בקשיחות, אשר לפעמים נטוי למטה וקדימה. חזה מורם מביע תחושת גאווה, והראש הנטוי כלפי מטה, מקבילה לתנוחת המטדור. רוב הצעדים בפסודובלה מתבצעים עם העקב, והרגל נשארת ישרה. זה הריקוד הכי מהיר במערכת הריקודים הלטינו אמריקאים, והיחיד, בו התפקיד הראשי ניתן לבן ולא לבת הזוג.

Pasodoble - World of Dance TV Show

בפסודובלה, בניגוד לשאר הריקודים במערכת הלטינו אמריקאית, ישנו הדגש על דרמת הריקוד במקום על הטכניקה שלו. זהו הריקוד היחיד, בו נמצא סיפור.
 
פלמנקו.
 
בעשור האחרון, הפלמנקו הפך לחלק בלתי נפרד מהפסודובלה. רגשי. לוהט. קצבי. פלמנקו זה דרך אשר מובילה לחופש פנימי ולשמחה, למרות שמבחוץ הוא ספוג בעצב ובהתייסרות. עם כל פעימה, וכל תנועה, הפלמנקו כאילו רוצה להשיג משהו מהנשמה האנושית, או שההפך, לצפון בבטחה...
ידיים מתפתלות, עמידה גאוותנית, דפיקות קצביות של העקבים, מבט חודר, תשוקה ואש...
ריקוד ספרדי ורגשני של שחרור פנימי, עם קצב מדויק ומוזיקת גיטרה יפה- זה נפלמנקו.
כדי להבין את מהות של הפלמנקו, לא מספיק אפילו בצורה מקצועית לדעת את טכניקת הריקוד ואת הנגינה בגיטרה, אפילו כאשר חוקרים את כל הגוונים והיחודיות בסגנון המוזיקלי. צריך לדעת להרגיש את נשמת הפלמנקו, אותה האומנות אשר עוצבה בעזרת עמים רבים ובמשך דורות רבים. לא רבים באמת מבינים שדרך הפלמנקו, עם כל הערכים הפנימיים שלו, יכולה להיות דתית. ובבסיס דרך זו נמצאת פניה לאותן הידיעות המנמנמות בפנים, אך עם זאת יכולות להיות מוערות בעזרת חוויה פנימית: שיר אשר יוצא מהלב עצמו ויוצר סופת רגשות ו״ ספטיאדו״- דפיקות קצביות של העקב. 
בפלמנקו המודרני מדגישים שלושה מרכיבים עיקריים. cante- שיר baile- ריקוד toque- משחק מוזיקלי.


Flamenco, Flamenco Movie

 

פלמנקו, כיום, נחשב כאומנות אגרגור אשר מעוצבת בעזרת ידיעות רוחניות, ומסורות של עמים שונים של אנדלוזיה של ימי הביניים, ומתמקדת ב:
* חיזוק הרוח דרך חוויות רגשיות
* מלוי בעזרת תנועה, צבע, קול והרגשה
* איחוד צורות שונות של ידע באותו קצב
* הבאת המודע להרמוניה ואיזון.
וכל זה קשור עם הכוח שפנימי של הפלמנקו והנשמה שלו- ״דו אנדה״. בלי דו אנדה פלמנקו מאבד את התכולה העמוקה והחיננית שלו, את המהות הפנימית שלו. בדו אנדה כדאי לחפש את האומנות המקורית של הריקוד, ולא את הצורה הרגשית שלו. היום רבים רוצים לקבל את ההשראה של הריקוד, אבל זה הייחוד של הפלמנקו- שבלי השראה, לא כדי גם לנסות לרקוד את הריקוד. הרי דו אנדה זה הכוח שבלעדיו הריקוד הופך לרק אילתור חלש בנושא הפלמנקו. אם אין אותו, אז הניסיון למצוא או לחקות אותו זה רק תחליף רגשי, וזה ההבדל בין אומנות אמיתית לבין אמונות חובבנית.

Ballet Joaquin Cortes​

 

איך למצוא את המפתח למציאת נשמת הפלמנקו? 

זו שאלה אשר מרגשת את כל מי שחוקר את הריקוד הזה. כל חובבן מפנים את ההרצאה של הריקוד בכמה שלבים. קודם כל מצב הגוף, אחר כך מצב הידיים והרגליים, עבודה קפדנית על תנועת כפות הידיים. אחר כך שלב חשוב של עבודה- ארגון מכת כף הרגל והעקב, אשר נקרא ״ספטיאדו״. ( רקדן אמיתי של פלמנקו יכול להפיק חמישה קולות שונים בעזרת העקב) צומת לב רבה מושקעת במצב הראש ובמבט, כיוון שדווקא האלמנטים האלה נותנים לביצע את האופי הנחוץ. כמו כן, הרקדן צריך להבין ב״קמפס״ ( ציורים קצביים האופייניים לכל צורה בפלמנקו) ולהפנים את מחיאות הכף ״חלאו״. נשאר ללמוד להרגיש את המוזיקה ולתת לאלתור לעשות את שלו, לשלב ביחד טכניקה וטמפרמנט. 
אבל לדו אנדה זה לא מספיק! דו אנדה דורש מצב מיוחד של הנשמה, השראה, אשר כידוע, לא צפויה כלל. 

 

Amazing Flamenco Selection Video 

נושא ספרדי באומנות העולם.

הנושא הספרדי השאיר עקבות משמעותיות בתרבות העולמית בכללי. יצירות קלאסיות, קרמן של ביזה, דון קישוט של סרוונטס, יצירות של פרנסיס גואיה ממשיכים להדהים מיליוני צופים בכל העולם.  


Pas De Deux - Don Quixote - Vasiliev & Maximova

     דמות הטוראדור היא סמל גבריות, אומץ ולפעמים אפילו קלות ראש,דמות של גיבור- על מודרני נותן לילדים ולנערים דוגמא של אנרגיה גברית בולטת. קרמן העקשנית והגאוותנית מחנכת בילדות ובנערות קודם כל הערכה עצמית. 

Toy Story 3 - Buzz Spanish Dance​

 

בהיוולד בספרד, פסודובלה נחשב כשייך לארצות אמריקה הלטינית. הריקוד הזה, בדומה לחיים, כולל בתוכו תשוקה, אהבה, לחימה, הפסד, ניצחון ומוות! 

 

תרקדו ותהיו מאושרים.
אנדריי לובנקוב.
תרגום: שומסקי נטשה.